Podologia i grzybica paznokci

   Przyczyn rozwoju grzybicy paznokci jest wiele ale najbardziej skuteczna metoda leczenia to laserowe leczenie. Jednak przed leczeniem można się uchronić stosują podstawowe zasady higieny a gdy już dojdzie do zakażenia to nie czekać tylko od razu podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

Przyczyny i objawy grzybicy paznokci

    Liczba zakażeń obecnie drastycznie wzrasta, spowodowane jest to ogólnym spadkiem odporności w wyniku wzrostu występowania takich chorób jak nowotwory, częste stosowanie antybiotyków, choroby przewlekłe jak np. cukrzyca. Rozwojowi grzybicy paznokci sprzyja wilgoć, ciepło oraz brak światła. Często pojawia się ona na paznokciach stóp po okresie zimowym, kiedy przez wiele godzin nosimy pełne, ocieplane buty, nie pozwalając stopom oddychać. Problemem staje się ich codzienna pielęgnacja. Dodatkowo pojawia się przykry zapach który jest efektem zalegającej pod paznokciem grzybicy. Można się nią także zarazić na basenie oraz w saunie. Jednak zakazić się tą chorobą można również w tak prosty sposób jak uszkodzenie paznokcia w czasie uderzenia lub korzystanie przez kosmetyczkę z niesterylnych narzędzi.

   DIAGNOZOWANIE

    Standardem do diagnozowania infekcji grzybowych jest test KOH, który niestety ma wiele fałszywych wyników. Kultury grzybowe mają znacznie większą specyficzność, a ich czułość nie jest duża. Najlepszą techniką czułości jest biopsja histologiczna z zastosowaniem barwnika kwasowego-Schiffa (PAS), ale jest to bardzo kosztowne. Diagnoza kliniczna jest z pewnością możliwa do zaakceptowania przy wprowadzaniu planu leczenia, a weryfikacja istnienia grzyba pomaga w stosowaniu prawidłowej metody. Diagnozowanie jest ważne ponieważ są inne choroby płytki paznokcia które mają podobne objawy a tylko specjalista z odpowiednim doświadczeniem potrafi je odróżnić, mowa o łuszczycy, zakażeniu bakteryjnym, wyprysku, liszaju płaskim i dystrofi paznokcia ( zmiany towarzyszące cukrzycy, zaburzeniom krążenia, miażdżycy). Odwiedzaj podologa w Lublinie a dowiesz się jak wyleczyć grzybice paznokci.

    Częstą przyczyną zakażeń grzybicą paznokci jest też używanie niesterylnych narzędzi w trakcie manicure i pedicure, dlatego należy zawsze zwracać uwagę czy gabinet jest wyposażony w autoklaw i czy narzędzia przed zabiegiem znajdują się w sterylnych woreczkach co świadczy o tym że zostały odpowiednio wysterylizowane. Korzystanie z usług mobilnych jest często gwarancją tego że kosmetyczka nie posiada sterylnych narzędzi.

leczenie grzybicy