Podologia i grzybica paznokci

    Zawsze należy kierować się zasadą że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego tak samo jest też z grzybica paznokci która jest powszechną chorobą stóp i równie łatwo roznoszoną. Podstawowe zasady aby uniknąć leczenia grzybicy paznokci to higiena oraz ograniczanie kontaktu z potencjalnie zagrożonymi przedmiotami to podstawa.

Zapobieganie powstawaniu grzybicy paznokci

    Najważniejsza jest odpowiednia higiena i pielęgnacja stóp. Do zakażenia może dojść głównie z dwóch przyczyn:

  • zakażenie od innych osób lub przedmiotów
  • zakażenie z powodu niewłaściwej higieny

    W pierwszej kolejności przeważnie dochodzi do zakażenia grzybicą przestrzeni między palcowej z której choroba rozprzestrzenia się dalej. Dlatego ważne jest suszenie i wycieranie stóp po ich umyciu. Dodatkowo obuwie jakie posiadamy nie powinno być za ciasne i zbyt luźne, oraz posiadać odpowiednią wentylacje aby były przewiewne i mogły odprowadzać ciepło i parę. Bardzo niekorzystne jest wilgotne obuwie, dlatego należy je suszyć i czyścić gdy jest mokre. Warto używać specjalnych dezodorantów, zasypek lub kremów które mają właściwości bakteriobójcze i dodatkowo osuszają stopę. W miejscach gdzie goła stopa może mieć kontakt z nawierzchnią należy używać klapek np. baseny, łaźnie, sauny. Aby zminimalizować ryzyko choroby należy również często prać ręczniki, a w sytuacji gdy jeden członek rodziny jest zainfekowany to każdy powinien posiadać swoje mydło, ręcznik, gąbki do mycia, obcinarki lub nożyczki. Obcinać paznokcie ostrożnie aby ich nie uszkodzić i nie obcinać ich zbyt blisko skóry. Dlatego nasz podolog pomoże wam w leczeniu chorób stóp.

    Drugim zagadnieniem są miejsca gdzie możemy zostać zakażeni grzybicą pomimo naszej woli. Głównie są to zakłady kosmetyczne gdzie wykonuje się zabiegi manicure i pedicure.

grzybica paznokci